Standards Compliance: ASTM A53, EN 10219, API 5L, BS 1387 ✉ [email protected] ✆ WhatsApp: +86 186 2208 8833

Rury przesyłowe API 5L: PSL1 a PSL2, gatunki stali, produkcja i izolacja 3LPE

Szybka odpowiedź: Rury stalowe API 5L (odpowiednik normy PN-EN ISO 3183) to znormalizowane rury przewodowe stosowane do przesyłu gazu ziemnego, ropy naftowej, paliw płynnych i wody pod wysokim ciśnieniem roboczym. Dobór rury opiera się na 4 kryteriach: poziomie wymagań jakościowych (PSL1 dla instalacji ogólnych vs PSL2 z obowiązkową udarnością Charpy w -20°C, restrykcyjnym limitem składu i maksymalnym stosunkiem granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie), gatunku stali (Grade B / L245, X42 / L290, X52 / L360, X60 / L415, X65 / L450, X70 / L485), technologii wytwarzania (bezszwowe SMLS, ze szwem wzdłużnym HFW/ERW, ze szwem wzdłużnym łukiem krytym LSAW lub spiralne SSAW) oraz powłoce antykorozyjnej (trójwarstwowa izolacja polietylenowa 3LPE wg DIN 30670 / ISO 21809-1, żywica epoksydowa FBE lub polipropylen 3LPP). Sino East Steel dostarcza rury z atestem hutniczym EN 10204 3.1, pełnymi badaniami NDT, zabezpieczeniem fazy i pakowaniem morskim. Wyceny CIF Gdańsk/Gdynia: [email protected] lub WhatsApp +86 186 2208 8833 (odpowiedź w 24h).

Czym jest norma API 5L i gdzie znajduje zastosowanie w polskim przemyśle?

Specyfikacja API 5L (Amerykański Instytut Nafty), zharmonizowana z międzynarodową normą ISO 3183 i europejską PN-EN ISO 3183, to podstawowy standard techniczny określający wymagania dotyczące produkcji i odbioru rur stalowych przeznaczonych do rurociągowych systemów transportowych w sektorze naftowym, gazowniczym, petrochemicznym oraz ciepłowniczym.

W odróżnieniu od zwykłych rur konstrukcyjnych (EN 10219) czy instalacyjnych (EN 10255), rury API 5L są projektowane z uwzględnieniem wysokich ciśnień wewnętrznych, naprężeń gruntowych, zginania w terenie oraz agresywnych środowisk korozyjnych. W Polsce i Europie Środkowej rury API 5L stanowią standard dla magistrali przesyłowych gazu ziemnego (zgodnych z wymaganiami technicznymi Gaz-System), sieci przesyłu ropy i paliw, instalacji przemysłowego przesyłu CO2 oraz magistrali ciepłowniczych wysokich parametrów.

Rury stalowe API 5L Grade B składowane na placu magazynowym huty
Rysunek 1: Rury przesyłowe API 5L przygotowane do fazowania i nakładania fabrycznej izolacji antykorozyjnej 3LPE.

PSL1 a PSL2: Kluczowe różnice w specyfikacji dla inżynierów i zaopatrzeniowców

Jedną z najważniejszych decyzji przy zamawianiu rur API 5L jest wybór poziomu wymagań jakościowych — Product Specification Level (PSL). Norma definiuje dwa poziomy: PSL1 (poziom standardowy) oraz PSL2 (poziom rygorystyczny, dedykowany dla krytycznych rurociągów ciśnieniowych).

Parametr techniczny API 5L PSL1 API 5L PSL2 Znaczenie inżynieryjne
Dostępne gatunki stali Od Grade A25 do X70 Od Grade B do X120 PSL2 obejmuje nowoczesne stale mikrostopowe o podwyższonej wytrzymałości (X65, X70, X80).
Próba udarności Charpy V-Notch Opcjonalna (na zamówienie) Obowiązkowa dla wszystkich gatunków (0°C lub -20°C) Gwarantuje ciągliwość i zapobiega pękaniu kruchym w warunkach zimowych w Polsce.
Granica plastyczności (Re / Rt0.5) Określona tylko wartość minimalna Określona wartość minimalna ORAZ maksymalna Górny limit zapobiega nadmiernemu utwardzeniu i gwarantuje podatność na gięcie i spawanie.
Stosunek granicy do wytrzymałości (Rt0.5/Rm) Brak limitu Maksymalnie 0,93 (Grade B do X70) Zapewnia rezerwę odkształcenia plastycznego przed pęknięciem rurociągu.
Równoważnik węgla (CE) Tylko na uzgodnienie Obowiązkowy limit (CE_IIW ≤ 0,43, CE_Pcm ≤ 0,25) Doskonała spawalność bez konieczności kosztownego podgrzewania wstępnego.
Maksymalna zawartość fosforu i siarki Max 0,030% P, Max 0,030% S Max 0,025% P, Max 0,015% S Czystość metalurgiczna minimalizuje wtrącenia niemetaliczne i rozwarstwienia.
Naprawa korpusu spawaniem Dozwolona procedurą kwalifikowaną Całkowicie zabroniona na korpusie rury Gwarancja najwyższej integralności strukturalnej rurociągu.
Atest odbiorowy Certyfikat zgodności lub 3.1 Obowiązkowy atest odbiorowy 3.1 lub 3.2 wg EN 10204 Pełna identyfikowalność wytopu, wyników badań wytrzymałościowych i defektoskopii.

Technologie produkcji rur API 5L: Bezszwowe vs HFW/ERW vs LSAW vs SSAW

W zależności od wymaganej średnicy nominalnej, grubości ścianki i ciśnienia obliczeniowego, rury API 5L produkowane są w czterech technologiach:

  • Rury bezszwowe (SMLS): Walcowane na gorąco z pełnego kęsa okrągłego. Brak szwu wzdłużnego eliminuje strefę wpływu ciepła (HAZ). Zakres średnic: od 1/2″ do 24″ (21,3 mm – 610 mm), grubość ścianki do 45 mm. Zastosowanie: rurociągi wysokiego ciśnienia, instalacje podmorskie, rurociągi tłoczne.
  • Rury ze szwem wzdłużnym zgrzewane prądami w.cz. (HFW / ERW): Formowane na ciągłych liniach z taśmy gorącowalcowanej i zgrzewane indukcyjnie bez dodatku spoiwa. Zakres: 2″ do 24″ (60,3 mm – 610 mm). Idealne pod regionalne gazociągi dystrybucyjne.
  • Rury ze szwem wzdłużnym spawane łukiem krytym (LSAW / JCOE): Formowane z pojedynczych blach grubych na prasach JCOE/UOE i spawane obustronnie automatem pod topnikiem. Zakres: 16″ do 56″ (406 mm – 1422 mm), grubość ścianki do 50 mm. Standard dla strategicznych magistrali gazowych.
  • Rury ze szwem spiralnym spawane łukiem krytym (SSAW / HSAW): Zwijane spiralnie z kręgów blachy i spawane obustronnie pod topnikiem. Zakres: 8″ do 120″ (219 mm – 3048 mm). Stosowane w rurociągach wodnych i gazociągach średnioprężnych.
Szczegół sfazowanego końca rury bezszwowej API 5L Grade B z kontrolą grubości ścianki
Rysunek 2: Precyzyjne fazowanie krawędzi rury (kąt 30°, próg 1,6 mm) ułatwiające spawanie doczołowe na budowie rurociągu.

Zestawienie gatunków stali API 5L i właściwości mechanicznych

Oznaczenia gatunków API 5L określają minimalną granicę plastyczności w tysiącach psi (X42 = 42 000 psi, X52 = 52 000 psi itd.) lub w jednostkach metrycznych ISO 3183 (L245, L290, L360, L415, L450, L485):

Gatunek API 5L Odpowiednik ISO 3183 Min. granica plastyczności (MPa) Maks. granica plastyczności (PSL2, MPa) Wytrzymałość na rozciąganie Rm (MPa) Temperatura badania udarności
Grade B L245 245 MPa 450 MPa 415 – 655 MPa 0°C / -20°C (PSL2)
X42 L290 290 MPa 495 MPa 415 – 655 MPa 0°C / -20°C (PSL2)
X52 L360 360 MPa 530 MPa 460 – 760 MPa 0°C / -20°C (PSL2)
X60 L415 415 MPa 565 MPa 520 – 760 MPa -20°C (PSL2)
X65 L450 450 MPa 600 MPa 535 – 760 MPa -20°C (PSL2)
X70 L485 485 MPa 635 MPa 570 – 760 MPa -20°C (PSL2)

Fabryczne powłoki antykorozyjne: 3LPE, 3LPP, FBE i wymalowanie wewnętrzne

Dla rurociągów układanych w gruncie lub w wodzie Sino East Steel oferuje fabryczną aplikację zaawansowanych systemów powłokowych:

  • Izolacja 3-warstwowa polietylenowa (3LPE wg DIN 30670 / ISO 21809-1): Standard dla rurociągów podziemnych. Składa się z podkładu z proszku epoksydowego FBE (100–150 μm), kopolimerowego kleju adhezyjnego (150–250 μm) oraz zewnętrznego płaszcza z polietylenu wysokiej gęstości HDPE (1,8–3,5 mm). Zapewnia wybitną odporność na uderzenia, odspajanie katodowe i penetrację wilgoci w temperaturach od -40°C do +80°C.
  • Izolacja 3-warstwowa polipropylenowa (3LPP wg DIN 30678): Przeznaczona dla rurociągów o podwyższonej temperaturze pracy (do +110°C / +140°C) oraz przewiertów sterowanych HDD w twardym gruncie skalistym.
  • Żywica epoksydowa spajana termicznie (FBE wg NACE RP0394): Jedno- lub dwuwarstwowa powłoka proszkowa o grubości 350–500 μm.
  • Wewnętrzna powłoka hydrodynamiczna (Flow Efficiency Lining wg API RP 5L2): Cienka powłoka epoksydowa (40–60 μm) zmniejszająca chropowatość powierzchni wewnętrznej rury, co obniża straty ciśnienia i redukuje koszty energii tłoczenia gazu.
Wiązki rur stalowych API 5L spięte taśmami stalowymi z ochraniaczami fazy do transportu morskiego
Rysunek 3: Sześciokątne wiązki rur API 5L ze stalowym taśmowaniem i podwójnymi zawiesiami pasowymi do bezpiecznego przeładunku w porcie.

Pakowanie eksportowe, ochrona fazy i transport morski do Polski

Standard pakowania Sino East Steel dla dostaw morskich do portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie obejmuje:

  • Ochrona sfazowanych końców: Rury z fazą 30° zabezpieczane są wciskanymi kołpakami tworzywowymi lub stalowymi pierścieniami chroniącymi krawędź przed odkształceniem podczas przeładunku suwnicowego.
  • Sześciokątne wiązki: Rury do średnicy 8″ spinane są w sztywne wiązki minimum 6–8 taśmami ze stali wysokowytrzymałej z podkładkami gumowymi chroniącymi powłokę 3LPE.
  • Zawiesia transportowe (Nylon Slings): Każda wiązka wyposażona jest w 2 atestowane zawiesia tekstylne, co umożliwia szybki i bezpieczny rozładunek w porcie bez użycia haków stalowych mogących uszkodzić izolację.
  • Certyfikacja EN 10204 3.1: Pełna dokumentacja jakościowa z numerami wytopów, składem chemicznym, próbami rozciągania, udarnością Charpy i wynikami prób ciśnieniowych i NDT (ultradźwięki / prądy wirowe).

Czym różni się specyfikacja API 5L PSL1 od PSL2?

PSL1 to standardowa jakość rur bez obowiązkowej próby udarności i bez górnego limitu granicy plastyczności. PSL2 to poziom zaostrzony, wymagający obowiązkowej próby udarności Charpy w temperaturze 0°C lub -20°C, maksymalnego limitu granicy plastyczności, stosunku granicy do wytrzymałości ≤ 0,93, kontroli równoważnika węgla (CE) oraz zakazu napraw korpusu spawaniem.

Jakie gatunki rur API 5L są najczęściej zamawiane w Polsce?

Najczęściej zamawiane są rury API 5L Grade B (L245) do lokalnych sieci gazowych i ciepłowniczych, X52 (L360) do regionalnych gazociągów przesyłowych oraz X65 (L450) i X70 (L485) do strategicznych magistrali gazowych wysokiego ciśnienia.

Jakie powłoki antykorozyjne można zamówić fabrycznie na rurach?

Dostarczamy rury z 3-warstwową izolacją polietylenową 3LPE (DIN 30670 / ISO 21809-1), polipropylenową 3LPP (do +110°C / +140°C), powłoką epoksydową FBE, powłoką wewnętrzną zmniejszającą opory przepływu (API RP 5L2) oraz z podstawowym lakierem antykorozyjnym.

Czy rury API 5L spełniają normy europejskie EN ISO 3183?

Tak. Norma API 5L jest zharmonizowana z normą PN-EN ISO 3183. Rury mogą być dostarczane z podwójną certyfikacją (API 5L / EN ISO 3183) oraz deklaracją zgodności z dyrektywą ciśnieniową PED 2014/68/UE.

Jak zabezpieczane są końce rur podczas transportu morskiego do Polski?

Końce fazowane chronione są specjalnymi pierścieniami stalowymi lub kołpakami tworzywowymi. Wiązki wyposażone są w atestowane zawiesia tekstylne umożliwiające bezpieczny rozładunek dźwigowy w porcie Gdańsk lub Gdynia.

Jakie jest minimalne zamówienie (MOQ) i czas realizacji dostawy?

Minimalna wielkość zamówienia produkcyjnego to 5–10 ton na wymiar. Czas produkcji i nałożenia powłoki 3LPE wynosi 15–25 dni, a fracht morski do portu w Gdańsku/Gdyni trwa około 30–35 dni.

Czy możliwy jest odbiór rur przez niezależne jednostki inspekcyjne (SGS, BV, TUV)?

Tak. Regularnie realizujemy odbiory hutnicze przy udziale inspektorów SGS, Bureau Veritas (BV), TÜV lub DNV, obejmujące weryfikację składu chemicznego, próby niszczące, próbę ciśnieniową oraz badanie grubości i ciągłości powłoki 3LPE defektoskopem iskrowym.

Jak obliczyć masę 1 metra bieżącego rury stalowej API 5L?

Masę jednostkową rury stalowej oblicza się ze wzoru: Masa (kg/m) = (Średnica zewnętrzna [mm] – Grubość ścianki [mm]) × Grubość ścianki [mm] × 0,02466. Na przykład dla rury 219,1 × 8,0 mm masa wynosi (219,1 – 8,0) × 8,0 × 0,02466 = 41,65 kg/m.

Zapytanie ofertowe i wycena rur przesyłowych API 5L

Prosimy o przesłanie specyfikacji zapotrzebowania (gatunek, średnica, grubość ścianki, poziom PSL, rodzaj izolacji, tonaż i port docelowy) w formularzu poniżej — odpowiedź z wyceną CIF przygotujemy w ciągu 24 godzin:

    Autor: Zespół Inżynierów Sino East Steel — główny inżynier ds. systemów rusztowań i konstrukcji stalowych, audytor ISO 9001:2015, specjalista norm EN 12811 / EN 39 / EN 74.

    Opublikowano: 7 października, 2026 · Sino East Steel Group, Tianjin, Chiny · Kontakt

    Zostaw komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Przewijanie do góry